Archiv‎ > ‎

5.12. u nás chodí Mikuláš

přidáno: 6. 11. 2011 6:45, autor: Oldřich Navrátil   [ aktualizováno 24. 3. 2012 12:09 ]
svatý mikuláš
V podvečer 5.12.2011 k nám do naší vesničky zavítá Mikuláš, anděl a čerti.
Především Ti nejmenší se už nemůžou dočkat. Mikulášská tradice patří zejména u dětí k těm nejoblíbenějším. Rozdávají se dárky,čerti straší a andělé? Ti zachraňují dětský pláč, společně s rodiči.

Kdy vznikla tradice
Jen málokterý světec je patronem tolika lidí a živností jako Mikuláš. Ochraňuje obchodníky s vínem i krajkami, advokáty a soudce, mlynáře i námořníky, ale především děti.
O životě byzantského biskupa z Myry, který byl umučen 6. prosince, ale už není jasné přesně, ve kterém roce, se málo ví. O to víc se traduje o jeho štědrosti.

Převlečení Mikuláši chodí téměř po celém světě. Liší se jmény i oblečením. Za českými dětmi chodí už od 13. století v předvečer svátečního dne přímo domů a naděluje jim cukrovinky a dobroty. Navštěvuje je vždy ve trojici s andělem a čertem, jako symboly dobra a zla.
Čert nikdy nenaděloval, ale zato musel mít děsivou masku. Jinde - hlavně v německy hovořících zemích - musí malé děti čekat na nadílku až do rána. V Chorvatsku si děti večer vydrhnou holínku a postaví ji na okno. Ráno v ní najdou sladkosti a ovoce.